Languages

Održan simpozij „Stećci u 21. stoljeću – nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“

U organizaciji Studija povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru održan je simpozij „Stećci u 21. stoljeću – nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“.

Uvodno predavanje održao je pročelnik Studija povijesti umjetnosti doc. dr. sc. Damir Zorić o temi „Perspektive novih pogleda i tumačenja stećaka“.

„Stećci su prije nekoliko godina dobili svoju međunarodnu zaštitu najvišeg mogućeg ranga i to im na neki način najviše jamči budućnost“, kazao je Zorić te dodao kako spoznaja o stećcima ne bilo kada  stručnjaci ne bi konstantno istraživali i razmjenjivali svoja iskustva.

Prodekan za nastavu Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru doc. dr. sc. Marko Odak istaknuo je kako je poslanje Fakulteta da bude predvodnik u izgradnji društva znanja, ali i da brine o očuvanju i promicanju povijesnoga i kulturnoga nasljeđa društvene zajednice kojoj pripada.

„Stoga nam je ova tema koja brine o povijesnom i kulturnom nasljeđu kao i Studij povijesti umjetnosti od velikog značaja. Bit će nam jako drago ako radove s današnjeg simpozija pošaljete za naše znanstvene časopise kao i radove koji budu inicirani današnjim simpozijem“, rekao je Odak. 

Sudionici na simpoziju dolaze iz Republike Hrvatske, Srbije, Crne gore i Bosne i Hercegovine.

„Smatram da se stećke kao jedinstvenu pojavu srednjovjekovnog nasljeđa ovih područja treba sagledavati kao cjelinu jer to i jesu. U Hercegovini je poželjno razgovarati o stećcima, ona je zemlja stećaka. Ovdje su jedne od najvećih, najljepših nekropola uopće i mislim da je Mostar dobro mjesto da se ljudi ovdje okupljaju i razmjenjuju svoja iskustva“, objasnio je Zorić.

Smatra se da je ranije bilo i preko 100 000 stećaka, ali su neki uništeni te ih trenutno ima oko 70 000, od kojih je najveći dio u Bosni i Hercegovini.