Languages

Na skupu 'Posljedice nestanka Bosanskog Kraljevstva' 29 znanstvenika iz šest država

Program međunarodnog znanstvenog skupa „Posljedice nestanka Bosanskog Kraljevstva“, koji će se održati 24. i 25. listopada na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, a čiji će fokus biti na posljedicama pada srednjovjekovne Bosne i Huma u ruke Osmanlija, predstavljen je na konferenciji za medije.

Dopredsjednik Središnje uprave Hrvatskog kulturnog društva (HKD) „Napredak“ Miroslav Landeka istaknuo je kako je Napredak 2024. godinu proglasilo Godinom kraljice Katarine posvetivši se tako obilježavanju 600 godina od njezina rođenja. Rekao je kako će na skupu sudjelovati 29 znanstvenika iz BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Mađarske i Njemačke.

Član Središnje uprave HKD „Napredak“ Anto Ivić osvrnuo se na život bosanske kraljice Katarine Kosače Kotromanić. „Povod obilježavanju je 600. obljetnica rođenja povijesne ličnosti, osobe velikaškog roda koja je udajom postala kraljica, kasnije udovica, a kao izbjeglica ostala bez domovine i djece koju nije vidjela do kraja života. Niti bi bila poznata osoba niti bi njen život imao takav tok da nije bila suvremenik nestanka Bosanskog Kraljevstva. Zbog toga je ovaj jubilej prirodan povod za organizaciju ovog skupa“, istaknuo je Ivić.

Ivić je naglasio kako se ovaj skup razlikuje od sličnih skupova po tome što su ti skupovi bili organizirani na tematiku i same okolnosti pada Bosanskog Kraljevstva, dok će naglasak na ovome skupu biti posljedice pada Bosne.

Dekan Filozofskog fakulteta SUM-a Dražen Barbarić naglasio je kako je obaveza Filozofskog fakulteta, kao obrazovne institucije, sudjelovati i pomoći u ovakvim skupovima.

„Mali narodi razmišljaju ad hoc tj. od trenutka do trenutka, dok veliki narodi razmišljaju strateški. Strategije se obično napišu da budu mrtvo slovo na papiru, a mi smo se na Filozofskom fakultetu potrudili da u ovom sazivu izradimo akcijski plan koji će implementirati ono što je upisano u strateškom dokumentu. Vjerujem da ne postoji fakultet koji ima veću obavezu da potiče, propagira, sudjeluje, da bude pokrovitelj, organizator i suorganizator skupova poput ovoga“, rekao je dekan Barbarić.

Kazao je kako postoji nešto što su identitetski bitne teme, identitetski bitne osobe i okolnosti povijesnih događaja koje je bitno razjasniti i racionalno im prići. „Mali narodi koji ad hoc prilaze svom identitetu i povijesti imaju često otegotnu okolnost da mitologiziraju svoju povijest, pa i velikane iz nje. Ovo je potpuno suprotan pristup, ovo je pristup racionalnog uklona, kritičkog i pluralnog razmišljanja, kao i multidisciplinarnog pristupa da se obuhvati jedna tako bitna povijesna ličnost“, poručio je Barbarić. 

Organizator skupa su HKD „Napredak“ i Institut za kulturu i tradiciju Hrvata u BiH, suorganizatori su Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Institut za istraživanje migracija u Zagrebu. Pokrovitelj skupa je Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u BiH.