Languages

Svečana sjednica Senata Sveučilišta u Mostaru: 47 godina oblikujemo budućnost- godine izvrsnosti i globalnog dometa

Svečanom sjednicom Senata, Sveučilište u Mostaru obilježilo je 47 godina predanog rada u oblikovanju budućnosti, godina izvrsnosti i doprinosa ne samo akademskoj zajednici regije, nego i globalnog dometa. Svečana sjednica održana je u Muzeju moderne umjetnosti SUM-a u Kampusu Rodoč uz nazočnost predstavnika univerziteta i sveučilišta iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, predstavnika institucija visokog obrazovanja te predstavnika vlasti koji pružaju potporu u razvoju Sveučilišta ka europskoj i svjetskoj visokoobrazovnoj instituciji.

Rektor Sveučilišta u Mostaru nazočnima se obratio nakon filma o postignućima Sveučilišta u Mostaru u kojemu su prikazani rad i razvoj, svjetska postignuća i procesi promjene kroz koje je Sveučilište u Mostaru prošlo s ciljem da dostigne svjetski ugled i globalni domet. "Sveučilište u Mostaru ove godine obilježava 47 godina kontinuiranog razvoja, izvrsnosti i služenja društvenim potrebama. Naših 160.000 diploma nisu samo potvrde obrazovanja, već simboli napretka i vjere u budućnost. Kroz 155 studijskih programa i stalnu prilagodbu obrazovnim i istraživačkim standardima, postajemo sve snažnije integrirani u europski prostor visokog obrazovanja.” Dodao je da umjetnost ostaje ključ identiteta Sveučilišta, što dokazuju sudjelovanje na Venecijanskom bijenalu te projekti Akademije likovnih umjetnosti SUM-a i Muzeja moderne umjetnosti SUM-a te je poseban ponos iskazao liderstvom Sveučilišta u Mostaru na području digitalizacije, inovacija te najvećih uspjeha Sveučilišta od osnutka do danas na svjetskim rang ljestvicama: “Naš Centar za umjetnu inteligenciju i brojni drugi projekti pozicionirali su nas među najinovativnije institucije, čime smo postigli visoke pozicije na svjetskim prestižnim ljestvicama poput Times Higher Education Impact Rankings i WURI rangiranja“ istaknuo je. Studenti Sveučilišta u Mostaru, kako je rektor Tomić kazao, srce su Sveučilišta i oni su ti koji motiviraju procese koji vode ka upsjehu institucije: “Naši studenti, njih oko 9.000, su naša inspiracija, naš je cilj osigurati jednake prilike za sve, osobito za ranjive skupine, a kontinuirano povećanje broja upisanih indikator je da se naše aspiracije vide. Zato danas, na ovoj svečanoj sjednici Senata, s ponosom ističemo da Sveučilište u Mostaru ostaje lider u obrazovanju, znanosti i kulturi, s jasnom vizijom budućnosti i kontinuiranom posvećenošću razvoju našeg društva i regije", kazao je rektor Tomić. Zahvalio se rektorima Univerziteta Bosne i Hercegovine te rektorima Sveučilišta u Hrvatskoj za svaku ruku prijateljstva pruženu Sveučilištu u Mostaru. „Vaša ruka prijateljstva neprocjenjiva je za naš razvoj i suradnju“ zaključio je Tomić.

Sveučilište u Mostaru snaga i spona Rektorskog zbora/konferencije Bosne i Hercegovine i Rektorske konferencije Hrvatske

Ispred Rektorskog zbora/konferencije BiH na obilježavanju Dies Academicusa Sveučilišta u Mostaru obratila se rektorica Univerziteta u Tuzli prof. dr. sc. Nermina Hadžigrahić te je u obraćanju kazala kako je Sveučilište u Mostaru institucija koja je svojim radom i postignućima postala ponos akademske zajednice. “Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrijebiti da promijenite svijet“, rekao je Nelson Mandela, a vi ste to dokazali svojim doprinosom obrazovanju, inovacijama i razvoju zajednice. Kroz projekte poput Muzeja moderne umjetnosti i Medijskog centra te očuvanje kulture i jezika, pokazali ste kako sveučilište može biti ključni pokretač intelektualnog i društvenog napretka. Rektore Tomiću, vaše vizionarsko vodstvo i odlučnost učinili su Sveučilište prepoznatljivim u europskom akademskom prostoru, a vaš rad dao je novu snagu našem Rektorskom zboru” rekla je rektorica Hadžigrahić i predsjedavajuća Rektorskog zbora/konferencije Bosne i Hercegovine.

Posebno nadahnuće prisutnima pružio je govor akademika Mladena Bevande, predsjednika Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH, koji je istaknuo značaj kreativnosti i znanstvenog doprinosa Sveučilišta u Mostaru u širenju pozitivnih vrijednosti unutar društva.

“Sveučilište u Mostaru, poput svih velikih sveučilišta svijeta, ostvaruje svoju misiju kroz obrazovanje, istraživanje i suradnju s društvom. Pripremajući mlade za budućnost, stvarajući nova znanja i inovacije te njegujući kulturnu baštinu, ono postaje pokretač razvoja zajednice. Sva ta nastojanja objedinjena su u najvažnijoj ulozi – demografskoj, jer samo kroz zadržavanje mladih u svojoj zemlji gradimo stabilnu i prosperitetnu budućnost” kazao je u ime Rektorskog zbora Republike Hrvatske, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, prof. dr. sc. Vlado Guberac.

Sveučilište u Mostaru gradi budućnost i ima neizbrisiv značaj

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine, akademik Čović iskazao je uvjerenje da je značaj Sveučilišta u Mostaru teško nadomjestiti bilo kojim drugim čimbenikom u Bosni i Hercegovini: “Sveučilište je, sa svima nama koji ga podupiremo, ključni dio mreže koja gradi našu budućnost. I sam sam prije 45 godina diplomirao na Sveučilištu u Mostaru. Možemo biti ponosni na sve što je Sveučilište u Mostaru postiglo i na njegovu posebnu ulogu u Bosni i Hercegovini. Ono ima izniman značaj za naš hrvatski narod, za razvoj naše zajednice, ali bih rekao i za sve ono što doprinosi izgradnji identiteta – osobnog, društvenog i nacionalnog. Zahvaljujem svima vama koji ste, s našim rektorom, prof.dr. sc. Zoranom Tomićem povezali svoje znanje i trud u stvaranje ove posebne znanstvene zajednice. Vaš doprinos ostavlja neizbrisiv trag u našoj akademskoj i društvenoj stvarnosti.”

Tijekom Svečane sjednice Senata uručeno je posebno priznanje, "Rektorsko žezlo", akademiku Draganu Čoviću kao znak zahvalnosti akademske zajednice SUM-a za njegovu jedinstvenu ulogu u očuvanju i osnaživanju hrvatskog nacionalnog bića u suvremenoj povijesti Bosne i Hercegovine.

Priznanja za izniman doprinos razvoju i promociji Sveučilišta

U sklopu svečanosti dodijeljene su plakete i povelje istaknutim pojedincima i institucijama za njihov izniman doprinos razvoju i promociji Sveučilišta. Među nagrađenima su akademik Mladen Bevanda, prof. dr. sc. Duško Bjelica, prof. dr. sc. Mile Dželalija, prof. dr. sc. Anita Zovko te drugi zaslužni pojedinci. "Ovu povelju primam, a vjerujem i svi danas nagrađeni, s osjećajem ponosa i zahvalnosti, doživljavajući je kao krunu naše dugogodišnje suradnje te kao poticaj i nadahnuće za buduće jačanje naših odnosa. Još jednom želim izraziti iskrenu zahvalnost za sve što nas povezuje – naš zajednički životni put, znanstveno stvaralaštvo i čvrstu vjeru da uzajamnim podržavanjem možemo graditi nove puteve suradnje. Neka ti putevi budu na radost i korist generacijama koje dolaze" rekao je u ime nagrađenih prof. dr. sc. Duško Bjelica.

Pogled prema budućnosti

Sveučilište u Mostaru nastavlja svoju misiju unaprjeđenja kvalitete obrazovanja i znanstvenog istraživanja, dosljedno gradeći svoju ulogu kao most koji povezuje ljude, ideje i vrijednosti. Tijekom 47 godina predanog rada i razvoja, postalo je simbol izvrsnosti, predanosti i vizije, oblikujući budućnost generacija koje svoj uspjeh temelje na znanju i inovacijama. Njegova suradnja s regionalnim i europskim akademskim institucijama ne samo da jača obrazovni i istraživački potencijal, već i pozicionira Sveučilište kao globalno prepoznatljiv centar izvrsnosti. Svečana sjednica 47. obljetnice Sveučilišta u Mostaru nije samo podsjetnik na bogatu prošlost, već i svjedočanstvo kontinuirane posvećenosti stvaranju novih prilika za razvoj akademskog društva i društva u cjelini, kako regije, tako i šireg globalnog prostora. /sum.ba/