
Na Sveučilištu u Mostaru, u suradnji s Lutkarskim kazalištem Mostar u vanjskom amfiteatru kampusa prigodno je obilježen Svjetski dan knjige i autorskih prava kroz sadržajan društveno-kulturni program koji je okupio studente, književnike i brojne građane.
Program je započeo književnim segmentom „Glasovi naših“, u kojem su studenti čitali poeziju svojih kolega alumnista, najavljenu za objavu u zajedničkoj zbirci. Središnji dio večeri bio je razgovor s književnicom Magdalenom Blažević, koja je govorila o suvremenoj književnosti, važnosti međunarodnih priznanja te vlastitom iskustvu ulaska u finale Dublin Literary Award. U programu je sudjelovao i književnik Mirko Božić.
U ime organizatora, doc. dr. sc. Tina Laco istaknula je kako je cilj događaja bio povezati različite generacije studenata i knjigu dodatno približiti javnosti. „Ugodno me iznenadio odaziv i interes publike, što potvrđuje da knjiga i dalje ima svoje mjesto među studentima i u zajednici. Smatram kako je upravo uloga Filozofskog fakulteta kontinuirano vraćati knjigu u fokus javnosti te stvarati prostor u kojem će književnost biti dostupna i vidljiva svima. Knjiga danas nije zaboravljena, što jasno pokazuju naši studenti, ali ju je potrebno snažnije iznositi u javni prostor i približavati novim generacijama.“
Književnica Blažević osvrnula se na uspjeh svoga romana „U kasno ljeto“, koji je ušao u finale dviju značajnih međunarodnih nagrada, istaknuvši kako samo finale donosi vidljivost, čitanost i interes za prijevode. Kako je navela, već je iz više zemalja iskazan interes za objavljivanje romana na drugim jezicima. Riječ je o njezinu prvom romanu – snažnom i poetičnom antiratnom djelu ispričanom iz perspektive djevojčice stradale tijekom ratnih događanja 1993. godine u Bosni, kroz koje se oslikavaju sudbine obitelji i razaranje jednog svijeta.
Program je uključio i interaktivne aktivnosti „Moja prva knjiga“ i „Knjige bez filtera“, koje su potaknule aktivno sudjelovanje publike i kreativno promišljanje o književnosti. Poseban dio večeri bio je namijenjen najmlađima, za koje je izvedena predstava „Oholica“, inspirirana bajkom „Kraljevna i žabac“.
Obilježavanje je zaključeno simboličnom akcijom „Knjiga u javnom prostoru“, tijekom koje je posjetiteljima i prolaznicima darovano više od 500 knjiga.
Događaj je održan u okviru Festivala znanosti, koji se ove godine provodi u više od 40 gradova, a završni program mostarskog dijela Festivala najavljen je za subotu, 25. travnja, u Gradskoj vijećnici Mostar, gdje će biti otvorena izložba studentskih radova pod nazivom „3:3 Energija mjesta“.