prof. dr. sc. Marko Odak

Email: marko.odak@ff.sum.ba

Ured: 33

Konzultacije: Četvrtkom u 11:00 sati, ured 33.

Biografija

Rođen 1986. godine u Mostaru. Na Fakultetu strojarstva i računarstva Sveučilišta u Mostaru diplomirao je 2010. godine i stekao naziv diplomirani inženjer računarstva. 

Akademski stupanj doktora znanosti stekao je 2016. godine na doktorskome studiju Informacijskih i komunikacijskih znanosti na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Od 2010. godine zaposlen je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, a od 2022. u znanstveno-nastavnome je zvanju izvanrednog profesora.      

Funkciju prodekana za znanost obnaša od 2022., a ranije je obnašao dužnosti prodekana za nastavu (2017. - 2022.) te pročelnika i tajnika studija Informacijskih znanosti.
U 2021. godini imenovan je za člana Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvalitete Bosne i Hercegovine (HEA) te je bio potpredsjednik Upravnog odbora za razdoblje od 15.06.2022. do 15.06.2023.

Predsjednik je znanstvenog odbora Međunarodnog znanstvenog simpozija „Digitalna transformacija obrazovanja“ koji se od 2022. godine održava na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Član je više programskih i organizacijskih odbora međunarodnih znanstvenih konferencija i uredništva časopisa u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Glavni je urednik znanstveno-stručnog godišnjaka Kultura komuniciranja koji izlazi u sunakladništvu Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, Sveučilišta Sjever i Filozofskog fakultet J. J. Strossmayera Osijek.

Gostujući je predavač na Poslijediplomskom doktorskom studiju Informacijskih i komunikacijskih znanosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i doktorskom studiju Mediji i komunikacija na Sveučilištu Sjever. Imao je više pozvanih predavanja na Sveučilištima u Republici Hrvatskoj.

Aktivno sudjeluje u informatizaciji Sveučilišta u Mostaru, od 2011. godine kao član Sveučilišnog stručnog tima za Informacijski sustav Sveučilišta (ISS) zadužen za implementaciju i razvoj ISS-a, od 2017. kao član Centra za informacijske tehnologije zadužen za implementaciju i razvoj e-učenja (sustav SUMARUM).

Autor je više znanstvenih radova koji su predstavljeni na međunarodnim skupovima te objavljeni u zbornicima radova s međunarodnom recenzijom i časopisima s međunarodnom recenzijom. Navedeni radovi su indeksirani u relevantnim bazama za područje (WoS, Scopus). Popis radova može se vidjeti u Registru radova Sveučilišta u Mostaru.   

Voditelj je znanstveno-istraživačkog projekta „Analiza informacija i obrada podataka u području informacijske sigurnosti“ odobrenog od strane Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti (2023.).
Bio je voditelj znanstveno-istraživačkog projekta „Usporedba kvalitete percepcije informacija zaprimljenih putem govornih signala i računalno sintetiziranog govora“ odobrenog od strane Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti (2018.), a kao član istraživačkog tima aktivno je sudjelovao i sudjeluje na više međunarodnih projekata u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Pod njegovim mentorstvom obranjena je doktorska disertacija na poslijepdiplomskom doktorskom studiju Mediji i komunikacija na Sveučilištu Sjever (2022.), a do sada je mentorirao više od 40 diplomskih radova. 

Dobitnik je Plakete Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru za nastavno-stručni rad i osobit doprinos promociji Fakulteta u javnosti (2022).  

Znanstveno i stručno se usavršavao na Silesian University of Technology (Poljska) te na Sveučilištu u Zadru.           

U 2021. godini objavio je knjigu „Digitalna transformacija: Novi pristupi i izazovi u obrazovanju“ u suautorstvu s doc. dr. Sandrom Kučina Softić i prof. dr. sc. Jadrankom Lasić Lazić, u nakladništvu Sveučilišta Sjever.