Održana konferencija Identiteti – kulture – jezici
Povodom 500. obljetnice tiskanja Marulićeva djela Judita na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održana je 8. Međunarodna znanstvena konferencija Identiteti – kulture – jezici čija je ovogodišnja tema bila „Marko Marulić i njegovo doba“.
Prodekan za organizaciju i razvoj Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Mate Buntić je istaknuo kako Fakultet ima misiju njegovanja hrvatske kulturne i identitetske baštine, a pri tome proučava i susjedne identitete.
„Na konferenciji smo vidjeli neke nove spoznaje unutar Marulićeva lika te je istaknuta njegova aktualnost za naše današnje prilike. Predstavljeni su društveno-povijesni, književni, filozofski i drugi fenomeni njegova doba kao i novije spoznaje koje doprinose razumijevanju Marulićeva života, djelovanja i statusa u hrvatskoj, ali i svjetskoj kulturno-književnoj baštini“, kazao je prodekan Buntić.
Prof. dr. sc. Slobodan Prosperov Novak je istaknuo kako je aktualnost Marka Marulića puno veća nego što mi to znamo i vidimo, a posebno zato što je povezana s nacionalnom sviješću, najranijom modernom sviješću kod Hrvata o čemu nije često promišljano.
„Marulić je govorio o jeziku hrvatskome, ali nije on govorio o tome što je govorio hrvatski jezik nego što je imao duboku svijest o tome da je hrvatski identitet tog trenutka onaj koji se nudi kao jedini moderni tadašnji pogled na svijet“, objasnio je Prosperov Novak koji je izlagao o temi „Hrvatska nacionalna svijest u Juditi Marka Marulića i njezina današnja simboličnost“.
Prof. dr. sc. Katja Bakija je izlagala o temi „Djela Marka Marulića u Franjevačkom samostanu – dubrovački kontekst oca Hrvatske Književnosti“. „Marulić nije imao puno kontakata s dubrovačkim autorima, ali ipak postoje neki rukopisi koji se čuvaju u Franjevačkom samostanu. Od dva sačuvana primjerka rukopisa na svijetu jedan je u Dubrovniku, a drugi u Zadru“, kazala je Bakija.
Prof. dr. sc. Miroslav Palameta u svom izlaganju o temi „Epske poredbe u Juditi“ je istaknuo kako se poredbe pamte kao snažne i izražajne pjesničke dionice. „Iz perspektive tradicionalne retorike baština su iz klasične epike, jedan od važnijih pjesničkih rekvizita 'starih poet' koji se nisu zadovoljavali, kako kazuje Marulić u posveti spjevu, tek ispripovjediti kako se događaj zbio“, kazao je Palameta.
Organizator konferencije je Filozofski fakultet SUM-a, a suorganizatori su Fakultet političkih znanosti i međunarodnih odnosa Sveučilišta Matej Bel iz Banske Bistrice i Institut za društvene znanosti Ivo Pilar, Područni centar Osijek.
Održavanje konferencije financijski su podžali Općinski načelnik Tomislavgrada gosp. Ivan Buntić, premijer Vlade Hercegbosanske županije gosp. Ivan Vukadin, gradonačelnik grada Mostara gosp. Mario Kordić i predsjednik Uprave JANF-a gosp. Stjepan Adanić.