Održan znanstveno-stručni skup u povodu 70 godina života Šimuna Muse
Na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je znanstveno-stručni skup u povodu obilježavanja 70 godina života akademika Šimuna Muse, prof. emeritusa.
Organizatori su Sveučilište u Mostaru (SUM), Filozofski fakultet SUM-a i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini (HAZU).
U ime rektora Zorana Tomića nazočnima se obratila prof. dr. Sanja Bijakšić, prorektorica za međunarodnu suradnju SUM-a, kazavši kako je akademik Musa bio graditelj Sveučilišta u Mostaru.
„Godinama je bio dio menadžmenta, a svojim znanjem i iskustvom utjecao je na izgradnju suvremenoga i modernoga Sveučilišta koji je danas cijenjena i priznata visokoškolska institucija u BiH, Europi i svijetu. U svome znanstvenom opusu ostavio je trag generacijama“, kazala je prorektorica Bijakšić.
Dekan Filozofskoga fakulteta SUM-a Ivica Musić posebno je naglasio kako je akademik Musa ranije bio dekan Pedagoškoga fakulteta. „Na njegovu je inicijativu zaživjelo više studija koji su se poslije razvijali i kadrovski osnaživali. Hvala mu na tome i želimo mu dobro zdravlje, dosadašnji radni elan i još mnogo vrijednih znanstvenih i stručnih projekata“, poručio je dekan Musić te istaknuo zasluge akademika Muse za pokretanje HUM-a, časopisa Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru
Akademik Mladen Bevanda, prof. emeritus i predsjednik HAZU BiH, kazao je kako je tijekom minulih sedam desetljeća Musa stvarao i čuvao svoj znanstveni i ljudski integritet i dignitet: „Ono što radi, radi predano, s ljubavlju i za opće dobro.“
Prikazan je dokumentarni film o akademiku Musi u kojem je fra Ivan Ševo istaknuo da je Musa kamen temeljac povijesti hrvatske književnosti kada je riječ o udžbenicima, a rektor Sveučilišta u Mostaru naglasio je kako je Šimun Musa ugledni pedagog koji je odgojio brojne generacije, znanstvenik koji je napisao važna znanstvena djela te društveni djelatnik koji je ostavio trag u društvu i društvenoj zajednici.
Kolege i bivši doktorandi akademika Muse na skupu su govorili o njegovu znanstveno-nastavnom, nakladničkom, kulturnom i društveno-političkom radu kao i doprinosu u proučavanju hrvatske književnosti u Bosni i Hercegovini, ali i doprinosu hrvatskomu narodu.
„Ako se osvrnem na svoju prošlost, mogu reći da sam uhvaćen u zamku pročitanih knjiga, druženja i plemenitosti onih koje sam susretao i s kojima sam živio. Također sam želio praštati onima kojima me povrijedili i zamolio bih one kojima sam ja činio zlo da mi oproste“, kazao je akademik Musa te poručio mladima da im ništa ne ugrozi mladost, život i ljepotu dana. „Htio bih da rad smatraju najvećom čovjekovom vrednotom jer samo radom možemo pokazati svoju vrijednost.“
Na život i karijeru profesora Muse osvrnuo se akademik, književnik i odvjetnik Josip Muselimović prisjetivši se njihova prijateljstva.
„Sa Šimunom Musom veže me poznanstvo i prijateljstvo onoliko koliko smo stari. Zajedno smo odrastali i obrazovali se. Svatko je na svoj način išao za karijerom, ja u pravosuđu i odvjetništvu, a profesor Musa u književnosti i prosvjeti. Velika je ovo priča i događaj, ne samo za akademika Musu i njegovu obitelj nego i za Sveučilište, ovaj grad i sve nas, njegove prijatelje. Iskreno mu čestitam i želim sve najbolje“, poručio je Muselimović.
Akademik Šimun Musa, prof. emeritus, profesor je na Sveučilištu u Zadru i Sveučilištu u Mostaru. Bio je dekan Pedagoškoga fakulteta, prorektor za razvoj i zamjenik rektora Sveučilišta u Mostaru. Inicijator je i utemeljitelj više studija te pokretač projekta poslijediplomskoga studija „Jezici i kulture u kontaktu“.
Obnašao je visoke političke dužnosti kao zastupnik u Parlamentu FBiH i član Vlade FBiH (Ministarstvo prosvjete, kulture, znanosti i sporta). Urednik je i član uredništva više časopisa u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i inozemstvu. Organizator je niza međunarodnih i nacionalnih znanstvenih skupova i glavni urednik i član uredništava više znanstvenih zbornika te priređivač brojnih knjiga. Pokretač je i koordinator izradbe planova i programa te jedan od autora i glavni urednik udžbenika na hrvatskome jeziku u BiH u nakladi Školske naklade Mostar. Pored više nagrada i priznanja dobitnik je i nagrade za književnost „Antun Branko Šimić“.