Uspostavljena suradnja između Sveučilišta u Mostaru, Filozofskog fakulteta SUM-a i OESS-a u BiH
Prorektorica za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Sanja Bijakšić, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Dražen Barbarić i voditelj Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini veleposlanik NJ. E. Brian Aggeler potpisali su memorandum o razumijevanju u području javne diplomacije.
Cilj suradnje je informiranje javnosti u području javne diplomacije te pružanje prilike studentima SUM-a da se upoznaju s radom OESS-a. Sporazumom će se promovirati i međunarodna suradnja kroz organiziranje seminara, predavanja, konferencija, radionica, radnih skupina i slično.
Nakon potpisivanja sporazuma voditelj Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini veleposlanik NJ. E. Brian Aggeler održao je predavanje na temu "Pitaj diplomatu" na Televiziji Sveučilišta u Mostaru, a predavanje je dio ciklusa Tour d'horizon koji obuhvaća predavanja i posjete veleposlanika na Filozofskom fakultetu SUM-a.
Veleposlanik Aggeler je istaknuo kako je ponosan na posao koji rade diplomati. „Posao ima svoje izazove i ponekad je teško vidjeti napredak, ali kada smo uspješni možemo učiniti svijet boljim mjestom za sve. A ako ste zainteresirani, svakako vas ohrabrujem da to bude vaš izbor karijere. To je prilika da svoju zemlju - i svijet - učinite boljim. Osim toga, može biti jako zabavno. Svi mi možemo toliko toga naučiti živeći u drugim zemljama – kao što sam naučio tijekom svog vrlo ugodno provedenog vremena ovdje u Bosni i Hercegovini“, rekao je veleposlanik Aggeler tijekom predavanja.
Sveučilište u Mostaru i Filozofski fakultet su u suradnji s Organizacijom za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) organizirali panel diskusiju na temu „Reci ne korupciji – Uloga mladih u borbi protiv korupcije u Bosni i Hercegovini“.
Na konferenciji su voditelj misije OESS-a, Nj. E. Brian Aggeler, stručni voditelj za odnose sa javnošću Transparency International-a Srđan Traljić i stručni savjetnik u Sektoru za prevenciju korupcije Agencije za borbu protiv korupcije i za koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) Igor Ćorluka istaknuli kako je važno da građani iskoriste zakonodavni okvir u BiH te da je potrebno ako netko ima saznanja o korupciji istu prijaviti nadležnim institucijama.