Obilježen Svjetski dan Socijalnog rada: Jačanje međugeneracijske solidarnosti za trajno blagostanje
Na Filozofskom Fakultetu Sveučilišta u Mostaru obilježen je Svjetski dan socijalnoga rada. U rad svečane sjednice studija Socijalnoga rada bilo je uključeno 45 predstavnika vladinih i nevladinih organizacija, studenata i stručnjaka socijalnog rada, korisnika i drugih zainteresiranih za nove pristupe izgradnji održive budućnosti.
Pročelnica studija Socijalnog rada Filozofskog fakulteta SUM-a doc. dr. sc. Anita Begić istaknula je da obilježavanje ovog dana na globalnoj razini ima za cilj podizanje svijesti, mobilizaciju političkih aktera i osmišljavanje rješenja za izgradnju podržavajućih i održivih društava. „Osobe starije životne dobi suočavaju se s porastom siromaštva, diskriminacije i socijalne isključenosti. Njihove potrebe često se zanemaruju u inicijativama za razvoj i humanitarnu pomoć, a nedovoljno su uključene u donošenje odluka i politički život.“
Anđelka Čuljak, asistentica na kolegiju Socijalna gerontologija na Socijalnom radu FF SUM-a iz područja svoga znanstvenog interesa dala je teorijsku podlogu i uvod u globalnu temu međugeneracijske solidarnosti. Iznijela je zabrinutost zbog starenja populacije te činjenicu da ne postoji međunarodna konvencija o zaštiti osoba starije životne dobi.
Govoreći o strategiji razvoja socijalne skrbi, predstavnica Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a dr. sc. Adna Hanić Zalihić naglasila je da je sektorska strategija temelj za kvalitetno i odgovorno upravljanje sektorom socijalne zaštite. Iznijela je podatak da se u ustanovama socijalne skrbi trenutno nalazi 500 osoba starije životne dobi, a istovremeno na području HNŽ-a ne postoji dnevni centar za starije te da niti jedna osoba starije životne dobi nije ostvarila pravo na smještaj u udomiteljsku obitelj.
O položaju osoba starije životne dobi smještenih u ustanovama socijalne skrbi govorio je magistar socijalnog rada Mirza Drežnjak, ravnatelj Centra za stara i iznemogla lica Grada Mostara. Izrazio je zabrinutost za održivost MIO sustava, jer trenutne mirovine financiraju radnici po principu međugeneracijske solidarnosti „pay as you go“. Ukazao je na prisutnost ekonomskog obiteljskog nasilja prema starijim članovima, osobito ekonomskog. Naglasio je obvezu zajednice da zaštiti osobe starije životne dobi od nasilja, jača socijalne mreže te osigurava pristup socijalnim i zdravstvenim uslugama.
Sjednici je nazočilo i nekoliko korisnica Centra za stara i iznemogla lica Grada Mostara koje su rado prihvatile poziv i oduševljeno govorile o odnosu djelatnika i ravnatelja prema njima, posebice korisnice u dubokoj starosti, Pašana i Ruža.
Ovom raspravom i njenom objavom, studij Socijalnog rada želi raditi na jačanju svijesti o pravima starijih osoba i ulozi koju socijalni rad ima u pružanju potpore njima i njihovim obiteljima, stvarajući uključivija i brižnija društva. Sjednicu je moderirao tajnik Socijalnog rada doc. dr. sc. Marijan Tustonja.